тел.: (044) 377 77 46
(050) 382 12 02
(067) 325 37 87
в. Саксаганського, б. 52А, м. Київ

Свіжа новина

Необхідність отримання візи на о. Балі

У зв\\\'язку з поширенням COVID-19, владою Індонезії було прийнято рішення про скасування віз по прильоту. Правило про скасування віз по прильоту набуло чинності 20 березня 2020 року. Громадянам України, які планують відвідати Індонезію і зокрема острів Балі, необхідно заздалегідь отримати візу у відповідній консульській установі.

Свіжа стаття

Розробка індивідуальних турів – справа тонка!

Цікавитесь незвичайними подорожами, захоплюючими пригодами і нестандартними турами? Тоді швидше відкривайте статтю і дізнавайтеся, як підготуватися до такої відпустки

Свіжа історія

Марокканський щоденник. Фес. Враження

У найзаплутанішу медину світу, древню Фес-ель-Балі, ми йшли через медину молодшу, просто стару: Фес-ель-Дждід. Через цікавий колишній єврейський квартал. Там досі живе пара сімей, які оселилися з моменту його заснування в 13 столітті. І саме звідси родом той єврей, який продав секрет Ізраїля про розробки ядерної зброї.
автобусні тури 2016

Марокканський щоденник. Фес. Враження

27 квітня 2019 р.
У найзаплутанішу медину світу, древню Фес-ель-Балі, ми йшли через медину молодшу, просто стару: Фес-ель-Дждід. Через цікавий колишній єврейський квартал. Там досі живе пара сімей, які оселилися з моменту його заснування в 13 столітті. І саме звідси родом той єврей, який продав секрет Ізраїля про розробки ядерної зброї.
 
 
Але цей квартал відреставрований із урахуванням вимог часу, а ось автентичні вулички старого міста очікувано вузькі і брудні. Але це, звичайно, за нашими європейськими поняттями. Я згадую центр еміратської Шарджі. Цю країну не запідозриш в нестачі коштів на прибирання, тому залита аж ніяк не шампунем бруківка, по якій вітер ганяв разновеликі папірці, це - не по бідності. Це - по місцевим канонам чистоти: нормально.
 
 
Тому і в Марокко я не очікувала стерильності від будинків і вулиць тисячолітнього віку: зі своїм статутом у чужий монастир не ходять.
 
Тут ще можна було «позіхати» на всі боки і відставати від групи в межах розумного. Але коли почався лабіринт базару з тіснотою і штовханиною продавців, покупців і роззяв на кшталт нас, раптом згадалося золоте дитинство, і рука потягнулася до подолу, що йде попереду...
 
 
Я чітко зрозуміла: якщо загублюся тут, мене вже не знайти. Взагалі-то, всі говорять, що загубитися в незнайомому місці - найкращий спосіб його впізнати. Кажуть-то усі, але не всі роблять. Я вирішила, що арабсько-французько мовний Марокко - не найкращий варіант для такого експерименту, і подвоїла пильність.
А щоб вже зовсім «в тісноті, та не в образі», що періодично нас лякав, тикаючись в боки теплою мордою, єдино дозволений транспорт медини.
 
 
Власне, робити покупки в таких екстремальних умовах ніхто не збирався, тому куплений там шкіряний ремінь для чоловіка група оцінила високо. Хоча моєї заслуги в цьому не було: марокканці, які живуть від продажу, миттєво бачать навіть натяк на зацікавленість. І коли я, буквально на бігу, кинула погляд на пояса, продавець тут же побіг поруч, наполегливо пропонуючи товар. Не маючи наміру нічого купувати, я просто назвала суму, втричі меншу за його ціну. Секунд 10 він думав, дрібочучи збоку, а потім згідно кивнув головою. Ще через 10 секунд я продовжувала рух ніздря в ніздрю з групою, але вже з ременем.
 
 
Іноді ми виринали з глибин медини на невеликі площі, утворені перетинанням декількох вулиць. І хоча тут теж кипіла робота, від торгівлі до виготовлення і зварювання, все-таки можна було перепочити від штовханини базару. Собаки, до речі, так і робили.
 
Лавки, лотки і цілі ряди з різнобарвним східним одягом, фруктами (і кактусами!), солодощами, сувенірами, керамікою та виробами з металу були всюди і в переважній кількості.
 
 
Але головна фішка Феса - це, звичайно, вироби зі шкіри! До речі, III рейх використовував в якості оздоблювального матеріалу для холодної зброї тільки марокканську шкіру, як найякіснішу в світі.
 
Шкіра тут же і обробляється: вимочується, виробляються, фарбується і переробляється в найрізноманітніші вироби всіх кольорів веселки.
 
Цей вид з балкончика великої лавки шкіри спочатку здається гігантськими акварельними фарбами, розкладеними кимось серед будинків.
 
 
І тільки потім разом із запахом приходить розуміння: це чани з органічними (тільки!) барвниками, де шкіра, спочатку ось така біленька, стає різнобарвною. Процес фарбування може йти і місяць (шкіра верблюда), і весь цей час її необхідно добре просочувати і перемішувати. Тому робочі залазять в кам'яні ванни і мнуть її ногами. Як виноград в Італії, наприклад.
 
У великих крамницях туристів намагаються вберегти від д-у-уже специфічного амбре: кожному на вході вручають гілочку м'яти. Яка, звичайно ж, не рятує: голубиний послід, який застосовується при виробленні, «мітить» продукт якісно.
 
 
Але вмираєш від запаху перші півгодини, потім звикаєш і оживаєш. Особливо, якщо захоплений покупками.
 
Ще на площі перед Медіною, почувши українську мову, до нас підійшла чудова молода пара з української діаспори Канади. Обмінявшись кількома словами, ми розпрощалися з найкращими побажаннями, але абсолютно несподівано знову зустрілися в «шкіряній» лавці.
 
Юнак приміряв куртку, і туристка з групи, бачачи нашу бесіду, вирішила скористатися ним як експертом. Хлопчик уважно вислухав її і ... вибачився: він не знав (і не розумів!) російської мови. Це було так несподівано, що на пару секунд ми з нею впали в ступор. А потім, розсміявшись, я мусіла перекладати канадцеві питання російськомовної співвітчизниці!
 
 
Ми тинялися базаром Феса години три. Більше навіть не хотілося - втомилися. Залишали медину ми разом із сонцем, яке теж збиралося на відпочинок.
 
Закінчувався всього другий повний день в Марокко, а здавалося, що ми знаходимося тут уже вічність: час не поспішав так само, як і жителі цієї самобутньої і цікавою країни ...
 
 
Ольга Леон
Переглядів: 391

Анонс фестивалів

апартаменти у Львові